United Chemi-Con EKY-630ELL391MK20S
EKY-630ELL391MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-630ELL391MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKY-630ELL391MK20S.pdf
Availability of EKY-630ELL391MK20S
QUANTITY
EKY-630ELL391MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-630ELL391MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-630ELL391MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-630ELL391MK20S
Related LinksEKY-630EL, EKY-630ELL391MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-630ELL391MK20S Details Description
Related parts for EKY-630ELL391MK20S
FIXED IND 27UH 700MA 270 MOHM datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFU15H/AE15M/X datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 910K OHM 0606 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 18POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SKT STR COMPL FLATPAQ datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 50CM BLUE datasheet.pdf
1000UF 10V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf