United Chemi-Con EKY-630ELL820MJC5S
EKY-630ELL820MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-630ELL820MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKY-630ELL820MJC5S.pdf
Availability of EKY-630ELL820MJC5S
QUANTITY
EKY-630ELL820MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-630ELL820MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKY-630ELL820MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-630ELL820MJC5S
Related LinksEKY-630EL, EKY-630ELL820MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-630ELL820MJC5S Details Description
Related parts for EKY-630ELL820MJC5S
SWITCH LEVER SPDT 15A QC TERM datasheet.pdf
CONV AC-DC 3.3V 6A 19.8W PCB datasheet.pdf
CONN MDR RECEPT 20POS R/A SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CA 62.5 24F OFNP MPO datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf