United Chemi-Con EKY-6R3ELL222MJ25S
EKY-6R3ELL222MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-6R3ELL222MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKY-6R3ELL222MJ25S.pdf
Availability of EKY-6R3ELL222MJ25S
QUANTITY
EKY-6R3ELL222MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-6R3ELL222MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKY-6R3ELL222MJ25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-6R3ELL222MJ25S
Related LinksEKY-6R3EL, EKY-6R3ELL222MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-6R3ELL222MJ25S Details Description
Related parts for EKY-6R3ELL222MJ25S
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:2 75MHZ 8USMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V CH 2220 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf