United Chemi-Con EKY-800EC5471MK35S
EKY-800EC5471MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-800EC5471MK35S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKY-800EC5471MK35S.pdf
Availability of EKY-800EC5471MK35S
QUANTITY
EKY-800EC5471MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-800EC5471MK35S
Internal Part NumberEIS-EKY-800EC5471MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-800EC5471MK35S
Related LinksEKY-800EC, EKY-800EC5471MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-800EC5471MK35S Details Description
Related parts for EKY-800EC5471MK35S
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.6V TO-9 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 50MA 8.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG RED datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 12 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf