United Chemi-Con EKYA100ELL222MJ25S
EKYA100ELL222MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA100ELL222MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKYA100ELL222MJ25S.pdf
Availability of EKYA100ELL222MJ25S
QUANTITY
EKYA100ELL222MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA100ELL222MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKYA100ELL222MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA100ELL222MJ25S
Related LinksEKYA100EL, EKYA100ELL222MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA100ELL222MJ25S Details Description
Related parts for EKYA100ELL222MJ25S
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R060MS-4,0-C1E-2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 500MA 190 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf