United Chemi-Con EKYA101ELL270MHB5D
EKYA101ELL270MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKYA101ELL270MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYA101ELL270MHB5D.pdf
Availability of EKYA101ELL270MHB5D
QUANTITY
EKYA101ELL270MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA101ELL270MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKYA101ELL270MHB5D
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current355mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA101ELL270MHB5D
Related LinksEKYA101EL, EKYA101ELL270MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA101ELL270MHB5D Details Description
Related parts for EKYA101ELL270MHB5D
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 47 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 14POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0-1M 1/16W 2600PCS datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS datasheet.pdf
5.6UF 450V 11X32 85C AXI datasheet.pdf