United Chemi-Con EKYA101ELL390MH15D
EKYA101ELL390MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKYA101ELL390MH15D
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYA101ELL390MH15D.pdf
Availability of EKYA101ELL390MH15D
QUANTITY
EKYA101ELL390MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA101ELL390MH15D
Internal Part NumberEIS-EKYA101ELL390MH15D
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA101ELL390MH15D
Related LinksEKYA101EL, EKYA101ELL390MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA101ELL390MH15D Details Description
Related parts for EKYA101ELL390MH15D
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST XSON6 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 21POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 31POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Wire Leads datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf