United Chemi-Con EKYA160ELL152MJ20S
EKYA160ELL152MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA160ELL152MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYA160ELL152MJ20S.pdf
Availability of EKYA160ELL152MJ20S
QUANTITY
EKYA160ELL152MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA160ELL152MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYA160ELL152MJ20S
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)