United Chemi-Con EKYA160ELL222MK20S
EKYA160ELL222MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA160ELL222MK20S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYA160ELL222MK20S.pdf
Availability of EKYA160ELL222MK20S
QUANTITY
EKYA160ELL222MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA160ELL222MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYA160ELL222MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA160ELL222MK20S
Related LinksEKYA160EL, EKYA160ELL222MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA160ELL222MK20S Details Description
Related parts for EKYA160ELL222MK20S
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 2POS BK datasheet.pdf
IC DGTL POT SNGL 128POS 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 1POS VERT T/H datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR60H/AE60G/HPL60H datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf