United Chemi-Con EKYA160ELL822MLN3S
EKYA160ELL822MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA160ELL822MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYA160ELL822MLN3S.pdf
Availability of EKYA160ELL822MLN3S
QUANTITY
EKYA160ELL822MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA160ELL822MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKYA160ELL822MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA160ELL822MLN3S
Related LinksEKYA160EL, EKYA160ELL822MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA160ELL822MLN3S Details Description
Related parts for EKYA160ELL822MLN3S
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 422MHZ MX CONN datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf