United Chemi-Con EKYA250ELL471MJC5S
EKYA250ELL471MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA250ELL471MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYA250ELL471MJC5S.pdf
Availability of EKYA250ELL471MJC5S
QUANTITY
EKYA250ELL471MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA250ELL471MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKYA250ELL471MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current865mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA250ELL471MJC5S
Related LinksEKYA250EL, EKYA250ELL471MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA250ELL471MJC5S Details Description
Related parts for EKYA250ELL471MJC5S
SPACER BLACK FOR FRONT MNT A7CN datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 24-DIP datasheet.pdf
RACK CABINET 79.25X24.19 X23.87" datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.2V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 12A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 300mA 16-HSSOP datasheet.pdf