United Chemi-Con EKYA500ELL222MLP1S
EKYA500ELL222MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA500ELL222MLP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYA500ELL222MLP1S.pdf
Availability of EKYA500ELL222MLP1S
QUANTITY
EKYA500ELL222MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA500ELL222MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKYA500ELL222MLP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA500ELL222MLP1S
Related LinksEKYA500EL, EKYA500ELL222MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA500ELL222MLP1S Details Description
Related parts for EKYA500ELL222MLP1S
CONN RECP SCREW MT/RA PCB PINS datasheet.pdf
POLYSWITCH 33V 1.8A SMD datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ45 PLUG CIRC BAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BG 2.5GHZ datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf