United Chemi-Con EKYA500ELL471MJ25S
EKYA500ELL471MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA500ELL471MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYA500ELL471MJ25S.pdf
Availability of EKYA500ELL471MJ25S
QUANTITY
EKYA500ELL471MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA500ELL471MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKYA500ELL471MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA500ELL471MJ25S
Related LinksEKYA500EL, EKYA500ELL471MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA500ELL471MJ25S Details Description
Related parts for EKYA500ELL471MJ25S
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC 1.1V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf