United Chemi-Con EKYA630ELL221MJ20S
EKYA630ELL221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA630ELL221MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYA630ELL221MJ20S.pdf
Availability of EKYA630ELL221MJ20S
QUANTITY
EKYA630ELL221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA630ELL221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYA630ELL221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA630ELL221MJ20S
Related LinksEKYA630EL, EKYA630ELL221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA630ELL221MJ20S Details Description
Related parts for EKYA630ELL221MJ20S
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 32 POS datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN 34POS FMALE UNASSEM M SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
LED 1208 ORN 609NM 30MA RA SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf