United Chemi-Con EKYA630ELL471MK25S
EKYA630ELL471MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA630ELL471MK25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYA630ELL471MK25S.pdf
Availability of EKYA630ELL471MK25S
QUANTITY
EKYA630ELL471MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA630ELL471MK25S
Internal Part NumberEIS-EKYA630ELL471MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA630ELL471MK25S
Related LinksEKYA630EL, EKYA630ELL471MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA630ELL471MK25S Details Description
Related parts for EKYA630ELL471MK25S
CABLE TIE HEADS datasheet.pdf
IC AC 97 W/HEADPHONE AMP 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT TIN .100 datasheet.pdf