United Chemi-Con EKYB160ELL102MJ16S
EKYB160ELL102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL102MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL102MJ16S.pdf
Availability of EKYB160ELL102MJ16S
QUANTITY
EKYB160ELL102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL102MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL102MJ16S
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL102MJ16S Details Description
Related parts for EKYB160ELL102MJ16S
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IGBT 1200V 38A 165W TO247 datasheet.pdf
MODULE POWER 1.5V-3.6V 40A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN M8 datasheet.pdf