United Chemi-Con EKYB160ELL332MK25S
EKYB160ELL332MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL332MK25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL332MK25S.pdf
Availability of EKYB160ELL332MK25S
QUANTITY
EKYB160ELL332MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL332MK25S
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL332MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL332MK25S
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL332MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL332MK25S Details Description
Related parts for EKYB160ELL332MK25S
RES CHAS MNT 0.75 OHM 10% 1141W datasheet.pdf
ADAPTER ACE PROGRAMMING 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
IC USB SW HISIDE SGL 1A SOT25 datasheet.pdf