United Chemi-Con EKYB160ELL392MK30S
EKYB160ELL392MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL392MK30S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL392MK30S.pdf
Availability of EKYB160ELL392MK30S
QUANTITY
EKYB160ELL392MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL392MK30S
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL392MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL392MK30S
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL392MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL392MK30S Details Description
Related parts for EKYB160ELL392MK30S
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 8-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 72W 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 25V SMD datasheet.pdf