United Chemi-Con EKYB160ELL821MH20D
EKYB160ELL821MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL821MH20D
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL821MH20D.pdf
Availability of EKYB160ELL821MH20D
QUANTITY
EKYB160ELL821MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL821MH20D
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL821MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL821MH20D
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL821MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL821MH20D Details Description
Related parts for EKYB160ELL821MH20D
CAP FILM 0.012UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 170 MOHM datasheet.pdf
IC 4.12V P-P 15% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
REG SW 2A 12V POS STEP-DN SMD datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
JM RELAY 1 FORM A 48VDC datasheet.pdf