United Chemi-Con EKYB160ELL822MMN3S
EKYB160ELL822MMN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL822MMN3S
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL822MMN3S.pdf
Availability of EKYB160ELL822MMN3S
QUANTITY
EKYB160ELL822MMN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL822MMN3S
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL822MMN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL822MMN3S
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL822MMN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL822MMN3S Details Description
Related parts for EKYB160ELL822MMN3S
LED BLUE/RED DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
IC PLL DELTA-SIGMA 24LAMUCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 38"W datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC BUS SWITCH LOCAP OCTAL 20SSOP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 13pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf