United Chemi-Con EKYB250ELL152MK20S
EKYB250ELL152MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB250ELL152MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYB250ELL152MK20S.pdf
Availability of EKYB250ELL152MK20S
QUANTITY
EKYB250ELL152MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB250ELL152MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYB250ELL152MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB250ELL152MK20S
Related LinksEKYB250EL, EKYB250ELL152MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB250ELL152MK20S Details Description
Related parts for EKYB250ELL152MK20S
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH LEN RND GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC 1.5KE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES 475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 510 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
MICRO 31 PIN 18" WHT A174 datasheet.pdf