United Chemi-Con EKYB250ELL272MK30S
EKYB250ELL272MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB250ELL272MK30S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYB250ELL272MK30S.pdf
Availability of EKYB250ELL272MK30S
QUANTITY
EKYB250ELL272MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB250ELL272MK30S
Internal Part NumberEIS-EKYB250ELL272MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB250ELL272MK30S
Related LinksEKYB250EL, EKYB250ELL272MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB250ELL272MK30S Details Description
Related parts for EKYB250ELL272MK30S
IC REG LDO 3.3V D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3VOUT 50W ACTIVE HI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 371.1VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GND SPRING LEAD(PKG OF 4) datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
RES 19K OHM 1.5W 0.0025% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 6 POS SMD datasheet.pdf