United Chemi-Con EKYB350ELL222MK35S
EKYB350ELL222MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB350ELL222MK35S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKYB350ELL222MK35S.pdf
Availability of EKYB350ELL222MK35S
QUANTITY
EKYB350ELL222MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB350ELL222MK35S
Internal Part NumberEIS-EKYB350ELL222MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.14A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB350ELL222MK35S
Related LinksEKYB350EL, EKYB350ELL222MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB350ELL222MK35S Details Description
Related parts for EKYB350ELL222MK35S
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28158 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 21.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR EDGELINE datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf