United Chemi-Con EKYB350ELL472MMN3S
EKYB350ELL472MMN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB350ELL472MMN3S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKYB350ELL472MMN3S.pdf
Availability of EKYB350ELL472MMN3S
QUANTITY
EKYB350ELL472MMN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB350ELL472MMN3S
Internal Part NumberEIS-EKYB350ELL472MMN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB350ELL472MMN3S
Related LinksEKYB350EL, EKYB350ELL472MMN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB350ELL472MMN3S Details Description
Related parts for EKYB350ELL472MMN3S
CONN HEADER 17POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
12P MTA156 PSTD CONN ASSY WHT datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 12COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/90B 3.2SN OG BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
24-Bit Stereo Audio Codec with 3V Interface IC datasheet.pdf