United Chemi-Con EKYB500ELL122MK40S
EKYB500ELL122MK40S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB500ELL122MK40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYB500ELL122MK40S.pdf
Availability of EKYB500ELL122MK40S
QUANTITY
EKYB500ELL122MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB500ELL122MK40S
Internal Part NumberEIS-EKYB500ELL122MK40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB500ELL122MK40S
Related LinksEKYB500EL, EKYB500ELL122MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB500ELL122MK40S Details Description
Related parts for EKYB500ELL122MK40S
IC MULTIPLEXER QUAD 2:1 28-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 10.16MM datasheet.pdf
RETAINING CLIPS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-3.63V 20A 73W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT USB TYPE A 2.0 PNL MT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf