United Chemi-Con EKYB500ELL271MJ20S
EKYB500ELL271MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB500ELL271MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYB500ELL271MJ20S.pdf
Availability of EKYB500ELL271MJ20S
QUANTITY
EKYB500ELL271MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB500ELL271MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYB500ELL271MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB500ELL271MJ20S
Related LinksEKYB500EL, EKYB500ELL271MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB500ELL271MJ20S Details Description
Related parts for EKYB500ELL271MJ20S
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 300MA VMT3 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE CERAMIC datasheet.pdf
60702A109 REAR PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
750 TB RIS CLA STACK datasheet.pdf
470UF 16V 10X16 105C RAD datasheet.pdf