United Chemi-Con EKYB500ELL560MF11D
EKYB500ELL560MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKYB500ELL560MF11D
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYB500ELL560MF11D.pdf
Availability of EKYB500ELL560MF11D
QUANTITY
EKYB500ELL560MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB500ELL560MF11D
Internal Part NumberEIS-EKYB500ELL560MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB500ELL560MF11D
Related LinksEKYB500EL, EKYB500ELL560MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB500ELL560MF11D Details Description
Related parts for EKYB500ELL560MF11D
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 117 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SGE-225-2-0300L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 260MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 48" RD datasheet.pdf