United Chemi-Con EKYB500ELL821MK30S
EKYB500ELL821MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB500ELL821MK30S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYB500ELL821MK30S.pdf
Availability of EKYB500ELL821MK30S
QUANTITY
EKYB500ELL821MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB500ELL821MK30S
Internal Part NumberEIS-EKYB500ELL821MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.45A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB500ELL821MK30S
Related LinksEKYB500EL, EKYB500ELL821MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB500ELL821MK30S Details Description
Related parts for EKYB500ELL821MK30S
RES MO 1/2W 75OHM 5% AXL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
D4N-6D32R datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A PPAK SO-8 datasheet.pdf