United Chemi-Con EKYB630ELL102MK40S
EKYB630ELL102MK40S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL102MK40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL102MK40S.pdf
Availability of EKYB630ELL102MK40S
QUANTITY
EKYB630ELL102MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL102MK40S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL102MK40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL102MK40S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL102MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL102MK40S Details Description
Related parts for EKYB630ELL102MK40S
SENSOR PHOTOTRANS SLOT OPTICAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 1800A DO200AB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf