United Chemi-Con EKYB630ELL331MJ25S
EKYB630ELL331MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL331MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL331MJ25S.pdf
Availability of EKYB630ELL331MJ25S
QUANTITY
EKYB630ELL331MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL331MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL331MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL331MJ25S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL331MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL331MJ25S Details Description
Related parts for EKYB630ELL331MJ25S
IC ADC 14BIT W/6CH RSP 256CSPBGA datasheet.pdf
CABLE GLAND HDC KVT 63-4 GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC AXIAL datasheet.pdf
RF 400 DEG PHASE SHIFTER 32QFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CUTTER PCB .040(1.0MM) ERGO HAND datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 250 V datasheet.pdf