United Chemi-Con EKYB630ELL391MK20S
EKYB630ELL391MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL391MK20S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL391MK20S.pdf
Availability of EKYB630ELL391MK20S
QUANTITY
EKYB630ELL391MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL391MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL391MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)