United Chemi-Con EKYB630ELL391MK20S
EKYB630ELL391MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL391MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL391MK20S.pdf
Availability of EKYB630ELL391MK20S
QUANTITY
EKYB630ELL391MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL391MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL391MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL391MK20S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL391MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL391MK20S Details Description
Related parts for EKYB630ELL391MK20S
TAG MARKER SF5 12" 160/BX datasheet.pdf
VARISTOR 30V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf