United Chemi-Con EKYB630ELL561MK25S
EKYB630ELL561MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL561MK25S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL561MK25S.pdf
Availability of EKYB630ELL561MK25S
QUANTITY
EKYB630ELL561MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL561MK25S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL561MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL561MK25S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL561MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL561MK25S Details Description
Related parts for EKYB630ELL561MK25S
IDC CABLE-ASS10A/ AE10G / ASS10A datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065N/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 14A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf