United Chemi-Con EKYB630ELL821MM20S
EKYB630ELL821MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL821MM20S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL821MM20S.pdf
Availability of EKYB630ELL821MM20S
QUANTITY
EKYB630ELL821MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL821MM20S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL821MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL821MM20S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL821MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL821MM20S Details Description
Related parts for EKYB630ELL821MM20S
SIDACTOR BI 25V 400A TO-92 datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 4M1 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 25MSP 52QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3PR FOIL SHLD 300 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf