United Chemi-Con EKYB6R3ELL152MH20D
EKYB6R3ELL152MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKYB6R3ELL152MH20D
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKYB6R3ELL152MH20D.pdf
Availability of EKYB6R3ELL152MH20D
QUANTITY
EKYB6R3ELL152MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB6R3ELL152MH20D
Internal Part NumberEIS-EKYB6R3ELL152MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB6R3ELL152MH20D
Related LinksEKYB6R3EL, EKYB6R3ELL152MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB6R3ELL152MH20D Details Description
Related parts for EKYB6R3ELL152MH20D
TIP REPLACEMENT SCREWDRVR .031" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X1MM W/ADH datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC datasheet.pdf