United Chemi-Con EKYB6R3ELL182MJ16S
EKYB6R3ELL182MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB6R3ELL182MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKYB6R3ELL182MJ16S.pdf
Availability of EKYB6R3ELL182MJ16S
QUANTITY
EKYB6R3ELL182MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB6R3ELL182MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKYB6R3ELL182MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB6R3ELL182MJ16S
Related LinksEKYB6R3EL, EKYB6R3ELL182MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB6R3ELL182MJ16S Details Description
Related parts for EKYB6R3ELL182MJ16S
IC REG BUCK 5V 3A 14VSON datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf