United Chemi-Con EKYB6R3ELL223MM40S
EKYB6R3ELL223MM40S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB6R3ELL223MM40S
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKYB6R3ELL223MM40S.pdf
Availability of EKYB6R3ELL223MM40S
QUANTITY
EKYB6R3ELL223MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB6R3ELL223MM40S
Internal Part NumberEIS-EKYB6R3ELL223MM40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB6R3ELL223MM40S
Related LinksEKYB6R3EL, EKYB6R3ELL223MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB6R3ELL223MM40S Details Description
Related parts for EKYB6R3ELL223MM40S
SENSOR REFL LONG H TYPE W/OSC datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 6POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf