United Chemi-Con EKYB6R3ELL821MHB5D
EKYB6R3ELL821MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKYB6R3ELL821MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKYB6R3ELL821MHB5D.pdf
Availability of EKYB6R3ELL821MHB5D
QUANTITY
EKYB6R3ELL821MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB6R3ELL821MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKYB6R3ELL821MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance87 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB6R3ELL821MHB5D
Related LinksEKYB6R3EL, EKYB6R3ELL821MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB6R3ELL821MHB5D Details Description
Related parts for EKYB6R3ELL821MHB5D
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 0.3A 6SMT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 40POS datasheet.pdf
PRESSURE PAD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf