United Chemi-Con EKYB800ELL122MMN3S
EKYB800ELL122MMN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB800ELL122MMN3S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKYB800ELL122MMN3S.pdf
Availability of EKYB800ELL122MMN3S
QUANTITY
EKYB800ELL122MMN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB800ELL122MMN3S
Internal Part NumberEIS-EKYB800ELL122MMN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB800ELL122MMN3S
Related LinksEKYB800EL, EKYB800ELL122MMN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB800ELL122MMN3S Details Description
Related parts for EKYB800ELL122MMN3S
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-WIRE 3M datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/10/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf