United Chemi-Con EKYB800ELL181MJ20S
EKYB800ELL181MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB800ELL181MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKYB800ELL181MJ20S.pdf
Availability of EKYB800ELL181MJ20S
QUANTITY
EKYB800ELL181MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB800ELL181MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYB800ELL181MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB800ELL181MJ20S
Related LinksEKYB800EL, EKYB800ELL181MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB800ELL181MJ20S Details Description
Related parts for EKYB800ELL181MJ20S
TXRX ETHRNET MULT-MODE 1.25GBIT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM STRGHT 10 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT 4V SOT-323 datasheet.pdf
RES .75 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO SR MULTI datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 120KKM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf