United Chemi-Con EKZE100ETD101ME11D
EKZE100ETD101ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE100ETD101ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKZE100ETD101ME11D.pdf
Availability of EKZE100ETD101ME11D
QUANTITY
EKZE100ETD101ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE100ETD101ME11D
Internal Part NumberEIS-EKZE100ETD101ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)