United Chemi-Con EKZE101ELL221ML20S
EKZE101ELL221ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE101ELL221ML20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKZE101ELL221ML20S.pdf
Availability of EKZE101ELL221ML20S
QUANTITY
EKZE101ELL221ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE101ELL221ML20S
Internal Part NumberEIS-EKZE101ELL221ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE101ELL221ML20S
Related LinksEKZE101EL, EKZE101ELL221ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE101ELL221ML20S Details Description
Related parts for EKZE101ELL221ML20S
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf