United Chemi-Con EKZE101ELL331MM20S
EKZE101ELL331MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE101ELL331MM20S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKZE101ELL331MM20S.pdf
Availability of EKZE101ELL331MM20S
QUANTITY
EKZE101ELL331MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE101ELL331MM20S
Internal Part NumberEIS-EKZE101ELL331MM20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE101ELL331MM20S
Related LinksEKZE101EL, EKZE101ELL331MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE101ELL331MM20S Details Description
Related parts for EKZE101ELL331MM20S
HEATSHRINK BLACK 3/4IN X 5FT datasheet.pdf
IDC CABLE- AKP14A/ AE14M / AKP14 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RETRACTR W/RACHET LOCK 8-15LB 8' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 620 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf