United Chemi-Con EKZE160EC3272MK30S
EKZE160EC3272MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE160EC3272MK30S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZE160EC3272MK30S.pdf
Availability of EKZE160EC3272MK30S
QUANTITY
EKZE160EC3272MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE160EC3272MK30S
Internal Part NumberEIS-EKZE160EC3272MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE160EC3272MK30S
Related LinksEKZE160EC, EKZE160EC3272MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE160EC3272MK30S Details Description
Related parts for EKZE160EC3272MK30S
IC CLOCK GEN/SYNCHRONIZR 64LFCSP datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
BLZP 5.00/15/180LH SN OR BX datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
MOD IV RECP PLTD 50 SEL datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 600V datasheet.pdf