United Chemi-Con EKZE160ETD152MK20S
EKZE160ETD152MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE160ETD152MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZE160ETD152MK20S.pdf
Availability of EKZE160ETD152MK20S
QUANTITY
EKZE160ETD152MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE160ETD152MK20S
Internal Part NumberEIS-EKZE160ETD152MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE160ETD152MK20S
Related LinksEKZE160ET, EKZE160ETD152MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE160ETD152MK20S Details Description
Related parts for EKZE160ETD152MK20S
CABLE D-SUB-HMU25H/AE25M/HFU25H datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 5-TO-263 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
PET 5/8" YELLOW 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 2.5MM datasheet.pdf