United Chemi-Con EKZE250ETD102MK20S
EKZE250ETD102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETD102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETD102MK20S.pdf
Availability of EKZE250ETD102MK20S
QUANTITY
EKZE250ETD102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETD102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETD102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETD102MK20S
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETD102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETD102MK20S Details Description
Related parts for EKZE250ETD102MK20S
FUSE CERM 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 7SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf