United Chemi-Con EKZE250ETD471MJ16S
EKZE250ETD471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETD471MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETD471MJ16S.pdf
Availability of EKZE250ETD471MJ16S
QUANTITY
EKZE250ETD471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETD471MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETD471MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETD471MJ16S
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETD471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETD471MJ16S Details Description
Related parts for EKZE250ETD471MJ16S
CONN HEADER VERT 10POS .100 15AU datasheet.pdf
ROSIN PASTE FLUX 2 OZ CAN datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 20TSSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 6X1 24BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.860" UNIV datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf