United Chemi-Con EKZE250ETD821MJ25S
EKZE250ETD821MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETD821MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETD821MJ25S.pdf
Availability of EKZE250ETD821MJ25S
QUANTITY
EKZE250ETD821MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETD821MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETD821MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETD821MJ25S
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETD821MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETD821MJ25S Details Description
Related parts for EKZE250ETD821MJ25S
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 33A TO-220AB datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 3-8LINE 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf