United Chemi-Con EKZE250ETE102MK20S
EKZE250ETE102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETE102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETE102MK20S.pdf
Availability of EKZE250ETE102MK20S
QUANTITY
EKZE250ETE102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETE102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETE102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETE102MK20S
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETE102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETE102MK20S Details Description
Related parts for EKZE250ETE102MK20S
PC BOARD .1 SPACE CEM-1 8.0X17.0 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
CONN D-SUB THUMB SCREW 4-40 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 5.2A datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf