United Chemi-Con EKZE250ETE222MK35S
EKZE250ETE222MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETE222MK35S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETE222MK35S.pdf
Availability of EKZE250ETE222MK35S
QUANTITY
EKZE250ETE222MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETE222MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETE222MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETE222MK35S
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETE222MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETE222MK35S Details Description
Related parts for EKZE250ETE222MK35S
CABLE FLAT FLEX 30POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
ER6-A230X datasheet.pdf
SGE-225-2-2440 04600C SFTY EDGE datasheet.pdf
PUNCH UNIT BB 28 3MM datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf